Ситуація стосовно сказу тварин

11 січня 2020 року в Миколаївській області було госпіталізовано хворого з діагнозом «Cказ» тяжкої форми перебігу (у хворого спостерігалася гідро- та аерофобія). Попередньо встановлено, що 31-річний чоловік був укушений безпритульним собакою у серпні 2019 року. Він звернувся по медичну допомогу, проте від профілактичних щеплень відмовився. Спостерігання за собакою не проводилось: тварина втекла. 12 січня хворий чоловік помер.

Сказ – небезпечне вірусне інфекційне захворювання, що передається під час укусу або контакту із слиною хворої тварини. Понад 55 тисяч людей у світі помирають щороку внаслідок сказу. Основним джерелом інфекції є червона лисиця. Водночас хворіють і підтримують цей епізоотичний ланцюг тхорі, єнотовидні собаки, вовки, куниці, миші та інші, проте собаки є головним джерелом захворюваності людей на сказ (майже 99 %).

Зростання в населених пунктах кількості безпритульних собак і котів, неповне охоплення профілактичними щепленнями домашніх тварин, порушення правил утримання їх власниками є передумовою формування осередків сказу у населених пунктах і становить велику загрозу виникнення і поширення цієї інфекції серед населення. Так, у нашій країні за медичною допомогою з приводу укусів тваринами щороку звертається близько 110 тисяч осіб. На території Житомирської області за 2019 рік зафіксовано понад 1600 покусів людей тваринами, з них 218 випадків безпритульними тваринами.

Тому Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області доводить інформацію стосовно ситуації зі сказом тварин на території області та заходи, що вживаються по боротьбі із даним небезпечним захворюванням.

На сьогодні в області по сказу тварин спостерігається тенденція щодо покращення епізоотичної ситуації, так за 2019 рік зареєстровано 43 неблагополучних пункти, що на 18 менше до минулого року. В даних пунктах виявлено 44 хворі тварини: 14 лисиць, 10 собак, 13 котів, 2 ВРХ, 1 кінь, 2 хом’яки, 1 куниця та 1 борсук.

Найбільша кількість неблагополучних пунктів зареєстровано в Житомирському районі – 8, в Андрушівському, Бердичівському районах – 5, в Новоград-Волинському та Черняхівському районах по 4. В 7 районах області випадки сказу тварин взагалі не реєструвалися.

При державних ветеринарних установах Держпродспоживслужби організовані та діють пункти для перетримки тварин після вакцинації та стерилізації, всього по області організовано 28 таких пунктів.

Фахівці органів Держпродспоживслужби постійно проводять роботу по ветеринарному обслуговуванню як домашніх так і безпритульних тварин на території Житомирської області, окрім того проводяться заходи щодо ліквідації та профілактики сказу. Так, щорічно проводиться безкоштовна вакцинація домашніх тварин проти сказу (собаки коти) та вакцинація сільськогосподарських тварин, що випасаються (велика рогата худоба, коні, дрібна рогата худоба).

За 2019 рік імунізовано проти сказу 107 тис. собак, 56 тис. котів, 75 тис. великої рогатої худоби, 1,1 тис. коней, 1,2 тис. кіз та овець.

Стерилізовано понад 1700 безпритульних тварин, проводиться роз’яснювальної робота серед населення щодо профілактики сказу.

        Як показує досвід розвинутих країн, найефективнішим та найдієвішим вирішенням питання ліквідації сказу серед диких тварин є проведення систематичної пероральної імунізації диких м’ясоїдних тварин. Тому у вересні місяці 2019 року за допомогою авіатранспорту ,була проведена кампанія із пероральної вакцинації диких м’ясоїдних тварин проти сказу. Було оброблено 25 481 км? території (85% загальної площі області), на якій розповсюджено 509,620 тис. доз вакцини, даний захід проводиться 2 рік поспіль.

На даний час на території Житомирської області сказ залишається загрозою для здоров’я як тварин так і людей, – тому Головне управління Держпродспоживслужби в Житомирській області, закликає громадян у випадках встановлення фактів не природної поведінки домашніх тварин або контактів із дикими тваринами звертатися до територіальних підрозділів служби та органів місцевого самоврядування а в разі отримання покусів будь-якими тваринами (навіть без підозри на сказ), подряпин підозрілими на сказ тваринами або в разі попадання слини на подряпини таких тварин невідкладно звертатися до лікувальних закладів. Очищення ран та імунізація, зроблені якомога раніше після контакту з твариною, можуть запобігти розвитку сказу практично в 100% випадків.