Упродовж минулого року спеціалістами відділу ринкового та метрологічного нагляду проведено 59 перевірок

Відділ ринкового та метрологічного нагляду управління захисту споживачів   ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області, здійснює контроль на підставі Законів України «Про метрологію та метрологічну діяльність», «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» та Технічних регламентів. Здійснення належного контролю на споживчому ринку підвищує рівень захисту права споживачів на безпеку продукції, сприяє зменшенню кількості суб’єктів господарювання, що допускають порушення вимог чинного законодавства, запроваджує мотиваційні механізми для здійснення суб’єктами господарювання самостійного контролю відповідності продукції встановленим вимогам.

Проведення заходів у сфері ринкового нагляду

Відповідно до Секторального плану державного ринкового нагляду на 2020 рік   спеціалістами відділу ринкового та метрологічного нагляду, здійснено 38 перевірок, з них:

  • 27 виїзних планових перевірок;
  • 11 позапланових перевірок, здійснено на підставі повідомлення про продукцію, що не відповідає встановленим вимогам та/або становить серйозний ризик.

Проведеними перевірками, у 34 суб’єктів господарювання встановлені порушення вимог чинного законодавства. Основною причиною невідповідності продукції є неналежне маркування вимогам нормативно-правових актів та нормативних документів.

         За результатами проведення фахівцями органу ринкового нагляду перевірок щодо якості нехарчової продукції в межах Житомирської області відзначається, що більша частина такої продукції як дитячі іграшки, побутова техніка вироблено та імпортовано  з КНР.

Згідно п.4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», перевірена продукція з встановленими порушеннями відправлялась до лабораторій для проведення незалежної експертизи (випробувань) якості та безпечності нехарчової продукції на відповідність вимогам національних стандартів, що гармонізовані з відповідними європейськими стандартами. Так, наприклад, згідно протоколу випробувань лабораторних досліджень встановлено, що продукція «Пістолет з кулями» ТМ «TOYS»    за результатами експертизимістить наступні дефекти: ідентифікувати іграшку неможливо – відсутнє відповідне маркування; найменування та адреса виробника, імпортера чи зареєстрованої торговельної марки, відсутні; інструкція та інформація щодо безпечності складені без дотримання вимог закону про порядок застосування мов; наведене попередження не відповідає вимогам закону про порядок застосування мов; іграшка не має зображення знака відповідності технічним регламентам; пакет з гнучкої тонколистової пластмаси, що використовують для зовнішнього пакування іграшки, після випробування згідно з 8.25.1,  має  середню  товщину плівкового матеріалу  (0,024 ± 0,002) мм., а  отже  не відповідає вимогам: п. п. 9, 10, 11, 19, 38, 44 Технічного регламенту безпечності іграшок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 року № 151; п. 6  ДСТУ EN 71-1:2018  (EN 71-1:2014 +А1:2018, IDT) ДСТУ EN 71-1:2018 (EN 71-1:2014 +А1:2018, IDT) «Безпечність іграшок. Частина 1. Механічні та фізичні властивості                                                                                                                          На підставі розробленого органом ринкового нагляду, сценарного плану ймовірності виникнення ризику іграшка «Пістолет з кулями» ТМ «TOYS» становить середній рівень загрози.

Також, окрім іграшок було виявлено невідповідність електричного обладнання   (насос – високий рівень загрози,  щітка для укладки волосся – середній рівень загрози).   

Протягом 2020 року відібрано зразків продукції для проведення лабораторних досліджень в кількості – 11 одиниць на загальну суму 4 033,00 грн., з них 9 одиниць зразків продукції не відповідають вимогам нормативно – правових актів. Загальна вартість проведених експертиз становить – 73 254,00 грн. Вартість експертиз за результатами яких встановлено неналежність –                   49 614,00 грн. Суб’єктами господарювання в поточному періоді відшкодовано коштів за зразки, транспортування та проведення експертиз, на загальну суму – 53 084 грн.

За результатами перевірок суб’єктам господарювання видано 109 Рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів, з них:

-приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами – 29 рішень;

-тимчасової заборони надання продукції на ринку – 30 рішень;

– усунення формальної невідповідності – 41 рішення;

– заборони надання продукції на ринку – 9 рішень.

За результатами аналізу повідомлень суб’єктів господарювання про виконання ними рішень про вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів шляхом обмеження надання продукції на ринку, скасовано 74 рішення.

 За наслідками виявлених порушень до суб’єктів господарювання застосовано господарських штрафів на загальну суму 990,3 тис.грн. та стягнуто в добровільному порядку до державного бюджету – 136,9 тис.грн. Застосовано адміністративних штрафів  в сумі – 0,680 тис.грн., стягнуто – 0,510 тис.грн. Кількість посадових осіб притягнутих до адміністративної відповідальності –    2 особи.

      Проведення заходів у сфері метрологічного нагляду

 Відповідно до річного плану здійснення заходів державного нагляду (контролю) додержання законодавства у сфері метрології та метрологічної діяльності, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 28.11.2019р. № 1160, спеціалістами відділу проведено 12 планових перевірок з метрологічного нагляду щодо дотримання суб’єктами господарювання вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та інших нормативно-правових актів у сфері метрології та метрологічної діяльності. Порушення метрологічних вимог встановлено у 9-ти суб’єктів господарювання, що складає 75,0 %. Позапланових перевірок щодо виконання приписів проведено в кількості – 9, порушень не встановлено. Найбільш характерні приклади порушень метрологічних вимог – застосування ЗВТ не повірених.

Складено 9 протоколів на посадових осіб про адміністративні правопорушення    – за порушення застосування засобів вимірювальної техніки згідно ст. 171-1 КУпАП та винесено        9 постанов на загальну суму – 0,459 тис.грн, які сплачені в повному обсязі до державного бюджету.

При проведенні перевірок обревізовано 1339 одиниць засобів вимірювальної техніки      (далі – ЗВТ), з яких  19 одиниць, що складає 1,4 % визнано непридатними до застосування.

Відповідно до вимог статті 3 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», перевірки проводились у суб’єктів господарювання за такими видами діяльності:

 -забезпечення захисту життя та охорони здоров’я громадян;

– контроль якості та безпечності харчових продуктів і лікарських засобів;

– торговельно-комерційні операції та розрахунки між покупцем (споживачем) і продавцем (постачальником, виробником, виконавцем);

– контроль безпеки умов праці

– контроль стану навколишнього природного середовища.

Звернення від громадян щодо порушення законодавства в галузі метрології та метрологічної діяльності за вказаний період не надходили.