УВАГА!!! Granby та Arno – трансгенні сорти гречки!!!

рис1Національна академія аграрних наук України своїм листом до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів звертає увагу на появу широкої  реклами з продажу сортів гречки Granby та Arno селекції канадського холдингу Setris, не занесених до Державного реєстру сортів рослин придатних для поширення в Україні на 2017 рік.

Управління контролю в сфері насінництва та розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області хоче звернути увагу на те , що сорти гречки Granby та Arno селекції канадського холдингу Setris, відрізняються від вітчизняних сортів певними ознаками: рослинасамозапильна, в висоту досягає 150-165 см,нагадує по формі кущ малини: 10 стебел ростуть від вузла кущення знизу вгору під нахилом в 50 градусів. Стебло прямостояче, галузисте з розміщеними на ньому квітами. Після з’явлення сходів рослина швидко нарощує листкову масу, затіняючи поверхню ґрунту.

За даними НААНУ, сорти гречки Granby та Arno селекції канадського холдингу Setrisє трансгенними, і підпадають під дію Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів». Законом визначено, що ГМО, що використовується у відкритій системі – його вивільнення, ввезення, промислове виробництво та введення в обіг можливе лише після проведення державної реєстрації. До цього часу дозволяється використання ГМО виключно для науково – дослідних цілей або з метою їх державних випробувань, але лише на підставі спеціальних дозволів. Зазначаємо, що в Україні передбачено державний реєстр ГМО сортів рослин, створених на основі ГМО. Проте, жодний сорт культурних рослин до Державного реєстру генетично модифікованих організмів на сьогодні не занесений.

Також управління контролю в сфері насінництва та розсадництва ГУ Держпродспоживслужби в Житомирській області хоче звернути увагу сільгоспвиробників що, згідно ст.15 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» насіння і садивний матеріал вводяться в обіг після їх сертифікації. Сертифікати на насіння або садивний матеріал можуть бути видані, якщо насіння та/або садивний матеріал належить до сорту, занесеного до Реєстру сортів рослин України. Кондиційне насіння і садивний матеріал сортів, не занесених до Реєстру сортів рослин України, можуть використовуватися для посівних цілей лише у разі, якщо:

–  це є розмноження насіння сорту, включеного до Переліку сортів рослин ОЕСР, до насіннєвих схем сертифікації яких приєдналася Україна, і отриманий посівний матеріал  в подальшому вивозиться за межі України;

–  заявник сорту створює запас насіння та садивного матеріалу для набуття майнових прав інтелектуальної власності на нього.

У всіх інших випадках використання сортів, не занесених до Реєстру сортів рослин України є порушенням законодавства у сфері насінництва та розсадництва, і суб’єкти господарювання, які здійснили дане правопорушення несуть відповідальність згідно із законом.рис2