Як отримати високі врожаї гречки

В отриманні високих врожаїв гречки важлива роль відводиться як використанню адаптивних сортів, здатних реалізувати свій генетичний потенціал, так і вдосконаленню технології її вирощування.
        Агротехнічне значення гречки полягає в тому, що вона, як культура пізніх строків сівби, використовується для пересівання загиблої озимини та ранніх ярих культур. Культури, які вирощуються в сівозміні після гречки, добре забезпечуються фосфором і калієм за рахунок її післяжнивних залишків.

Гречка любить родючі ґрунти, чисті від бур’янів ділянки. За сприятливих умов на таких площах можна отримати досить високі врожаї. Та водночас її можна назвати досить гнучкою культурою, яка ростиме й на бідних ґрунтах.

В Україні є сорти гречки двох морфотипів: індетермінантного (звичайного) та детермінантного. Сорти, які належать до першої морфологічної групи рекомендують висівати на невеликих площах посіву, а на значних площах краще сіяти сорти детермінантної групи.

Слід зауважити, що сорти звичайного морфотипу мають довший період вегетації на 2-3 тижні та триваліший період цвітіння. Тобто ці сорти чудово підходять тим підприємствам, які хочуть отримати і крупу, й мед. Сорти детермінантного морфотипу підходять більше тим аграріям, котрі націлені на зерно та крупу.

Детермінантність характеризується завершеністю росту пагонів. Ця ознака запобігає стеблуванню пагонів, підсилює репродуктивну функцію, має здатність формувати щільніший та міцніший стеблостій, вищу життєздатність листків в умовах нестачі вологи, кращу реакцію на добрива,  високий відсоток реалізації квіток в плоди, дружність дозрівання й стійкість до вилягання та осипання, посухостійкість, придатність до прямого комбайнування.

В Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні можна ознайомитися з сортами гречки, адаптованими для всіх зон. Ці сорти представлені 18 суб’єктами насінництва, занесених у 2019 році до Державного реєстру виробників насіння, 15 з них  — це наукові установи  і підприємства НААН України, які виробили 85% від загального обсягу базового і сертифікованого насіння гречки.

Варто  наголосити, що такі сорти гречки як  Granby та Arno селекції канадського холдингу Setris, за даними НААНУ, є трансгенними, і підпадають під дію Закону України «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні, транспортуванні та використанні генетично модифікованих організмів». Законом визначено, що ГМО, що використовується у відкритій системі – його вивільнення, ввезення, промислове виробництво та введення в обіг можливе лише після проведення державної реєстрації. До цього часу дозволяється використання ГМО виключно для науково – дослідних цілей або з метою їх державних випробувань, але лише на підставі спеціальних дозволів. Зазначаємо, що в Україні передбачено державний реєстр ГМО сортів рослин, створених на основі ГМО. Проте, жодний сорт культурних рослин до Державного реєстру генетично модифікованих організмів на сьогодні не занесений.