Як вберегтись від комірних шкідників ?

Кажуть в народі: «Не той хліб, що в полі, а той, що в коморі». Проте варто зауважити, що  на зібране зерно з нетерпінням чекають численні «нахлібники». Це шкідники хлібних запасів – комахи, кліщі, мишоподібні гризуни, птахи. Завдання аграріїв – забезпечити  збіжжю належне збереження, вберегти від небезпеки комірних  шкідників, які можуть нанести колосальної шкоди і призвести до катастрофічних втрат.

Особливу увагу необхідно приділити ретельній підготовці складських приміщень до засипки насіння нового врожаю. Зерносховища звільняють від залишків зерна, зернових розсипів, відходів, сміття та очистити місця, де оселяються і накопичуються комірні шкідники: підлогу, стіни, опорні стовпи, балки, кутки, пази, щілини, підпілля, тару, інвентар, обладнання) та прискладську територію. Зібране сміття вивозять і знищують (спалюють або закопують). Приміщення складів провітрюють, просушують, білять розчином хлорного вапна та проводять їх дезінсекцію.

            Знезараження незавантажених зерносховищ хімічними препаратами є профілактичним заходом, оскільки зерно в складі відсутнє і, одночасно, винищувальним відносно тих шкідників, які є в наявності в приміщенні, обладнанні і прискладській території.

 Серед найнебезпечніших шкідників зернових запасів на території Житомирської області найпоширенішими є: комірний і рисовий довгоносики, великий і малий хрущаки, гороховий і квасолевий зерноїди, зерновий точильник, рудий коротковусий та суринамський борошноїди, зернова міль, млинова і південна комірна вогнівки, борошняний кліщ, мишоподібні гризуни.

Дезінсекцію незавантажених складів здійснюють вологим способом, фумігацією та аерозольною обробкою. Обробку вологим способом рекомендується застосовувати, якщо приміщення заселені нестійкими проти інсектоакарицидів шкідниками (кліщі, борошноїди, молі, вогнівки). Зерносховища, в яких виявлені довгоносики, хрущаки, зерновий шашіль та інші небезпечні і стійкі до інсектицидів шкідники, слід піддавати фумігації або аерозольній обробці. Обробляють незавантажені склади перед засипкою зерна за температури не нижче 120С, коли шкідники знаходяться в активному стані.

           Для дезінсекції незавантажених складів вологим способом використовують контактні інсектоакарициди.

 Одночасно знезаражують прискладську територію, зерноочисну техніку, інвентар, транспортери, тару. Витрата робочої рідини при обробці складів становить 200 мл/м2. При дезінсекції прискладської території норму витрат робочої рідини збільшують удвічі.

           Допуск людей і завантаження складів дозволяється при використанні Карате через 72 год., Фастаку – через 20 днів, інших препаратів – через 24 год.

           Для фумігації герметичних незавантажених зерносховищ застосовують препарати в таблетованому вигляді з фосфідом алюмінію згідно інструкції.

 Тривалість фумігації за температури: 5–100С – 10 діб, 11–150С – 7 діб, 16–200С – 6 діб, 21–250С – 5 діб, понад 260С – 4 доби. Слід звернути увагу на те, що оптимальна температура проведення фумігації становить близько 150С. Якщо температура нижче, таблетки з фумігантом можуть не розкластися повністю, що може призвести до появи покоління комах, стійких до фосфіну.

            Якщо виконання фумігацій неможливе (недостатня герметичність складу, відстань від житлових приміщень менша 50 м), застосовують аерозольний спосіб дезінсекції Актелліком (0,04 г/м3) із витратою робочої рідини 20 мл/м3, експозиція – 24 години. Завантаження складів після провітрювання протягом доби після закінчення експозиції.

Вологість насіння: Підготовка насіння до зберігання включає вчасне збирання урожаю за оптимальної вологості, очищення його від насіння та залишків бур’янів, нестиглих зерен та інших домішок, сортування і просушування. насіння слід розміщувати і зберігати роздільно за категоріями натуральної маси, засміченості, вологості. Свіжозібране зберігають окремо від зерна минулих років, насіннєве – окремо від продовольчого і фуражного.

            Окремо слід складувати насіння з різною вологістю: сухе (до 14% вологості), середньої вологості (14,1–15,5%), вологе (15,6–17,0%), сире (17,1–19,0% вологості). Змішування зерна різної вологості в одну партію може викликати самозігрівання і створити сприятливі умови для розвитку шкідливих комах і кліщів та збудників пліснявіння.

            Вологість зерна має важливе значення для профілактики заселеності шкідниками, тому потрібно його просушувати до вологості 13%, а при підготовці до тривалого зберігання – на 1,0–1,5% нижче. Зберігання зерна з вологістю нижче мінімальної унеможливлює розвиток і шкодочинність того чи іншого виду відповідно його біологічних особливостей.

            Зерно, яке призначене для тривалого зберігання, обробляється інсектицидами Актелліком або Фастаком (тільки насіння) – з нормою витрати 16 г/т. Зерно обприскується безпосередньо в процесі його переміщення по стрічковому транспортеру, або в падаючому потоці за допомогою спеціальних форсунок при витраті робочої рідини 500 мл на 1 т зерна. Цей захід забезпечує повну загибель усіх видів шкідників запасів, якщо вони присутні, в тому числі і прихованих стадій довгоносиків, зернового шашеля, зернової молі та гарантує захист зерна від них протягом кількох місяців.

Температурний режим: На життєдіяльність комірних шкідників істотно впливає температурний режим. Оптимальний температурний діапазон для розвитку більшості шкідників хлібних запасів  у межах 18–32оС. Тривалі мінусові і мінімальні позитивні температури стримують їх розвиток і розмноження. Тому при найменшому похолоданні необхідним заходом є охолодження зерна шляхом провітрювання із відчиненням дверей, вікон, активного вентилювання за допомогою стаціонарних або пересувних агрегатів, переміщенням зерна транспортерами, пропуском через зерноочисні та інші агрегати з продуванням холодним повітрям.

            Надійним способом обмеження чисельності шкідників є проморожування зерна. При цьому слід враховувати їх стійкість до низьких температур. Більшість комах за температури нижче –150С гинуть протягом доби.

            Охолоджене сухе зерно не саморозігрівається, у ньому не розмножуються шкідники, відпадає потреба в його переміщенні з однієї місткості до іншої, що зменшує додаткові витрати. Насіннєвий матеріал при охолодженні краще зберігає схожість.

            Для сигналізації появи та обмеження чисельності ряду шкідників зернових запасів використовують екологічно чисті феромонні клейові пастки. При застосуванні із розрахунку 1 пастки на 150–200 м3 приміщення, вони дають можливість не тільки виявити наявність лускокрилих та визначити їх чисельність, а й зменшити кількість шкідників, виловлюючи самців і створюючи «самцевий вакуум». 

Фумігація: Якщо в зерні, що зберігається, виявлено кількість  шкідників вище  економічного порогу шкодочинності, та створюються сприятливі умови для їх розвитку, необхідно провести дезінсекцію хімічним методом, застосовуючи фумігацію.

      Зерно продовольчо-фуражного і насіннєвого призначення, у якому виявлено комірного і рисового довгоносиків, зернового шашеля, хрущаків, борошноїдів, приховані форми комірної зернової молі, а також насіння гороху і квасолі, заселене зернівками, рекомендується фумігувати, що дозволяє знищити шкідників у всіх стадіях розвитку.

Зерно в складах фумігують одночасно з приміщенням, а також під газонепроникними синтетичними плівками чи брезентами. В герметичних складах при висоті насипу зерна не більше 1,5 м його не накривають, а розраховують витрату фуміганта на весь обсяг сховища. Над насипом зерна або штабелем мішків роблять каркас із щитів, дощок та іншого підсобного матеріалу з таким розрахунком, щоб між поверхнею зерна і плівкою або брезентом залишався простір 20–30 см для випаровування фумігантів.

За фумігації зерна, яке зберігається насипом, норми витрати фумігантів на 1 тонну становлять: Алфос, Булава, Грейнфос, Дакфосал, Джин, Селфос, Фоксі, Фосміній, Фосфір, Фуміфос – 9 г; Магтоксину і Фостоксину – 2–6 таблеток, або 10–30 пеллет; Фостек – 4–6 таблеток, а Дегеш Плейт/Стрипс – 1–3 плити на 15 т або 1–3 стрічки на 300 т.